Biotechnológie
- Študijný odbor: biotechnológie
- Forma štúdia: DENNÁ
- Stupeň štúdia: 2., magisterský
- Dĺžka štúdia: 2 roky
- Vyučovací jazyk: slovenčina
► POSILNI BIOTECHTÍM!
Čo sa naučíš počas štúdia biotechnológie?
V rámci štúdia biotechnológie nadobudneš široké teoretické a praktické vedomosti z biológie, chémie, ekológie, genetiky a samozrejme biotechnológie. Ovládneš základné disciplíny ako mikrobiológia, biochemia a molekulárna biológia, ale tiež získáš odborné znalosti v oblasti moderných biotechnológii ako sú priemyselné biotechnológie, nanobiotechnológie, molekulárne biotechnológie a ďalšie. Okrem toho sa naučíš používať inštrumentálne metódy analýzy, pracovať s biopalivami, produktmi z obnoviteľných zdrojov a funkčnými potravinami.
Ako to využiješ v praxi?
Naučíš sa definovať vedecké hypotézy, pripravovať a realizovať experimentálne projekty, analyzovať a prezentovať ich výsledky. Získaš aj cenné zručnosti v oblasti genetickej modifikácie organizmov, práce so životnými procesmi a reguláciou biologických systémov. Tieto vedomosti budeš schopný aplikovať na rôzne praktické problémy v poľnohospodárstve, farmácii, medicíne a environmentálnych vedách.
Štúdium s perspektívou na budúcnosť
Na našom programe si osvojíš technológie, ktoré sú kľúčové pre vývoj biotechnológie v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia, energetiky či priemyslu. Tvojím cieľom bude schopnosť riadiť biologické procesy a využívať obnoviteľné suroviny, čím prispeješ k udržateľnému rozvoju. Rovnako získaš vedomosti o legislatívnych, etických a environmentálnych aspektoch biotechnológie, ktoré sú potrebné na efektívne a zodpovedné riadenie biotechnologických projektov.
Kam sa môžeš posunúť ďalej?
Po ukončení magisterského štúdia biotechnológie budeš pripravený na prácu v výskumných laboratóriách, vývoji nových produktov a technológií, ako aj na manažérske pozície v biotechnologických firmách. Naši absolventi sú schopní riadiť operácie v rôznych priemyselných odvetviach, aplikovať svoje vedomosti v zdravotníctve, ale aj v oblasti ekologických a environmentálnych inovácií.
Kde sa môžeš uplatniť po absolvovaní štúdia?
Biotechnológia ti otvára dvere do mnohých rôznych a zaujímavých profesií! Naši absolventi sa uplatňujú vo vedeckom výskume, vývoji nových technológií, ale aj v praktických oblastiach, kde môžu využiť svoje odborné znalosti. Aké pozície sú pre teba?
- Vedecko-výskumný pracovník – staň sa odborníkom v laboratóriu alebo výskumnom tíme, kde budeš formovať nové objavy a inovácie.
- Laboratórny diagnostik – využiješ svoje znalosti na diagnostiku a analýzu biologických vzoriek, aby si pomohol zlepšiť zdravotnú starostlivosť.
- Laborant na rôznych oddeleniach (biochémia, mikrobiológia a pod.) – budeš súčasťou tímu, ktorý sa podieľa na rôznych výskumoch a testovaniach.
- Produktový špecialista – budeš zodpovedný za vývoj nových biotechnologických produktov, ktoré sa využívajú v rôznych priemyselných odvetviach.
- Operátor chemickej výroby – získaš skúsenosti s riadením výrobných procesov, kde sa využívajú biotechnologické postupy.
- Pracovník príjmu suroviny – budeš dohliadať na príjem surovín potrebných na výrobu biotechnologických produktov.
- Kvasiar/destilatér – podieľať sa na výrobe fermentovaných alebo destilovaných produktov v priemysle.
- Technik výroby – pracuješ na technických operáciách a procesoch vo výrobe.
- Kontrolór kvality – zabezpečíš, aby produkty spĺňali prísne štandardy kvality a bezpečnosti.
- Špecialista vo výskume a vývoji – budeš pracovať na vývoji nových technológií, produktov alebo aplikácií v biotechnologickom sektore.
- Technológ – aplikácia biotechnologických procesov a technológií v priemysle na optimalizáciu výroby.
- Agronóm – využiješ svoje vedomosti v poľnohospodárstve na zlepšenie výnosov a efektívnosti poľnohospodárskych procesov.
- Špecialista sanitácie a hygieny – zabezpečíš hygienické normy v biotechnologických výrobných procesoch a laboratóriách.
Štúdium biotechnológie ti ponúka flexibilitu a rôznorodé kariérne možnosti. Či už ťa láka výskum, vývoj produktov alebo praktická aplikácia v priemysle, nájdeš si tu svoje miesto!
Požiadavky na uchádzačov, spôsob výberu a odporúčaných osobnostných predpokladov
Počet študentov prijímaných na študijný program: 30
Základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa je absolvovanie študijného programu prvého stupňa (podľa § 56 ods. 2 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Prijímacie konanie prebieha bez prijímacej skúšky.
Pri prijímaní na zvolený študijný program sa berie do úvahy skutočnosť, či uchádzač skončil študijný program na FPV UCM v Trnave alebo na inej vysokej škole príbuzného zamerania. Pri prijímaní do magisterského študijného programu sa hodnotí výsledok bakalárskeho štúdia. V prípade uchádzačov z iných fakúlt a absolvovania bakalárskeho štúdia v príbuzných odboroch sa hodnotí aj skladba absolvovaných predmetov v prvom stupni štúdia. V prípade absolvovania bakalárskeho štúdia v príbuzných odboroch môže prijímacia komisia FPV požadovať vykonanie prijímacích skúšok. Viac informácií tu.
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. RNDr. Ján Kraic, PhD.
: jan.kraic@ucm.sk