Molekulárna biológia
- Študijný odbor: biológia
- Forma štúdia: DENNÁ alebo EXTERNÁ
- Stupeň štúdia: 3., doktorandský
- Dĺžka štúdia: pre DENNÚ formu 4 roky / pre EXTERNÚ formu 5 rokov
- Vyučovací jazyk: slovenčina a angličtina
Ciele vzdelávania a profil absolventov
Študijný program podnecuje tvorivú činnosť absolventov v oblasti molekulárnej biológie, aplikovanej biológie a ďalších biologických disciplín. Významné sú hlboké teoretické vedomosti, ako aj poznatky z metodiky vedy a spracovania vedeckých výsledkov. Absolvent/ka ovláda aktívne cudzí jazyk (angličtina), je schopný/á pracovať v tíme, prognózovať vývoj vo svojom odbore.
Cieľom štúdia v doktorandskom študijnom programe Molekulárna biológia je rozvoj intelektuálnych a tvorivých schopností, a tiež praktických zručností v oblasti molekulárnej biológie. Výsledkom absolvovanie jednotlivých predmetov je komplexne počas štyroch rokov spracovaná dizertačná práca v rozsahu definovanom v zákone o vysokých školách Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Výsledkom vzdelávania je kompetentnosť, teda študent/ka nadobudne schopnosť :
- identifikovať problém pre hľadanie vedeckého riešenia
- navrhnúť vedeckú hypotézu
- overiť hypotézu vhodne nastavenými experimentmi
- vyhodnotiť výsledky a spracovať ich do formy dizertačnej práce
- riešiť problémy vzniknuté počas experimentálnej časti dizertačnej práce
- navrhnúť vhodné postupy pre úpravu experimentu
- samostatne pracovať v laboratóriu, ale aj pracovať v kolektíve
- komunikovať s odborníkmi v rámci jeho témy dizertačnej práce, ale aj o témach súvisiacich
- prezentovať svoje výsledky pred odborníkmi formou prezentácií a diskusií
- zverejňovať výsledky vo forme publikácií vo vedeckých časopisoch s vysokou kvalitou a dosahom.
Absolventi doktorandského štúdia
Absolvent/ka doktorandského študijného programu Molekulárna biológia (PhD.) aktívne ovláda anglický jazyk, je schopný/á samostatne a tvorivo vedecky pracovať v rozličných oblastiach biológie, ako aj v hraničných disciplínach, ovláda vedecké prístupy a metodológiu výskumu vo zvolených aplikačných oblastiach aplikovanej biológie s využitím najmodernejších metód molekulárnej biológie a genetiky. Je tiež spôsobilý/á navrhovať, riadiť a objektívne vyhodnocovať problémovo orientované experimenty, zamerané na závažné problémy súčasnej spoločenskej praxe, vykonáva činnosť aj v rôznych ďalších oblastiach spoločenskej praxe, pri zabezpečovaní a riadení kvality, v monitoringu životného prostredia, vo farmaceutickej, v klinickej biochémii, molekulárnej medicíne, v potravinárstve a inde. Absolvent/ka má základné manažérske schopnosti, zamerané na uplatňovanie aplikovanej biológie v praxi, dokáže viesť výskumný kolektív, plánovať tímové úlohy a má tiež vedomosti o relevantných environmentálnych, ekonomických, právnych a etických aspektoch a na základe získaných vedomostí je spôsobilý/á vyučovať špecializované biologické predmety na vysokej škole.
Po ukončení štúdia môže absolvent študijného programu molekulárna biológia hľadať uplatnenie v širokom rozpätí pracovísk s biologickým, mikrobiologickým a chemickým zameraním vo výskumných kolektívoch, i v samostatnej práci s výskumno-technickým zameraním (SAV, vysoké školy, rezorty zdravotníctva, poľnohospodárstva a lesníctva, potravinárskeho priemyslu, životného prostredia a pod.). Pripravení sú splniť požiadavky špecializovaných inštitúcií vyžadujúce prácu v teréne predovšetkým na pracoviskách venujúcim sa moderným technológiám (rekombinantným DNA technológiám), biologických, mikrobiologických ako aj evironmentálneekologicky orientovaných pracoviskách a uplatnia sa aj v inštitúciách štátnej správy i samosprávy a v súkromných firmách s výskumno-technologickou orientáciou.
Povolania z profesie:
- Vedecko-výskumný pracovník,
- Molekulárny biológ,
- Genetik,
- Laboratórny diagnostik,
- Produktový špecialista,
- Operátor chemickej výroby,
- Technik výroby,
- Kontrolór kvality,
- Špecialista vo výskume a vývoji,
- Špecialista sanitácie a hygieny.
Požiadavky na uchádzačov, spôsob výberu a odporúčaných osobnostných predpokladov:
Počet študentov prijímaných na študijný program: 4 (denná forma)/5 (externá forma)
Požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu sú vo všeobecnosti uvedené v §56 až 58 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách, podrobnejšie ich upravuje Študijný poriadok UCMv Trnave a Poriadok prijímacieho konania UCM v Trnave.
Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (§ 56 ods.3 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov). O prijatie na štúdium môžu žiadať absolventi domácich alebo zahraničných vysokých škôl, ak majú ukončené magisterské alebo inžinierske štúdium.
Prijímacie konanie na FPV UCM sa uskutočňuje v súlade so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 56 až 58. Proces prijímacieho konania umožní uchádzačovi, ktorý preukáže splnenie určených podmienok prijatia na štúdium, stať sa študentom zvoleného študijného programu. Študent sa prihlasuje na niektorú z vypísaných tém dizertačných práca vypracováva rámcový projekt k téme. Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium. Prihlášky na vysokoškolské štúdium sa prijímajú v termíne, ktorý je zverejnený na fakultnej stránke. Pri prijímaní na doktorandské štúdium bude prebiehať prijímací pohovor, ktorý sa uskutočňuje formou rozhovoru, kde uchádzač prezentuje svoje motívy, projekt k téme dizertačnej práce a predpoklady na štúdium, ako aj znalosť cudzieho jazyka.
Opis študijného programu pre DENNÚ formu štúdia ( nie je k dispozícii )
Máte otázky k študijnému programu? Opýtajte sa jeho hlavného garanta
prof. RNDr. Juraj Krajčovič, CSc.
: juraj.krajcovic@ucm.sk